Dziś fotografia którą bardzo lubię. Inscenizacja historyczna z dnia 19.01.13r w Płocku. Przenosimy się w czasie do 1863r. Noc z 22/23 stycznia Płock, który podczas Powstania Styczniowego miał być siedzibą mającego się dopiero ujawnić Rządu Narodowego. Polskie odziały powstańcze atakują odwach. Atak zdradzonych powstańców na garnizon rosyjski zostaje odparty. W wyniku szturmu carscy żołnierze aresztują ok. 150 Polaków biorących udział w zbrojnej próbie. 15 maja 1863 roku zostaje rozstrzelany generał Zygmunt Padlewski, powstańczy naczelnik województwa płockiego.

Niestety fotografii miało być więcej ale zrezygnowałem z pokazania Wam części z nich ponieważ były na nich m.in samochody, które nie zostały w należyty sposób odsunięte od granicy inscenizacji i totalnie zepsuły klimat sfotografowanego przez nas wydarzenia.
atak na odwach Płock
foto: Arek Gmurczyk
zdjęcia stary Płock
fotograf plock arek gmurczyk
plock-obrona-odwachu (6)
plock-obrona-odwachu (7)

Katedra Płock Powstanie Styczniowe

plock-obrona-odwachu (10)

plock-obrona-odwachu (9)

fotograf plock

plock-obrona-odwachu (11)

plock-obrona-odwachu (14)
gmurczyk plock fotograf
plock-obrona-odwachu (15)
plock-obrona-odwachu (16)
plock-obrona-odwachu (18)
plock-obrona-odwachu (17)
plock-obrona-odwachu (19)
plock-obrona-odwachu (20)
Płock
W rolę powstańców wcieliły się grupy rekonstrukcyjne z Przasnysza i Mochowa, rolę obrońców posterunku policji, w mundurach carskich żołnierzy, odgrywali rekonstruktorzy z Radomia. Przymusowo wcielanych do wojska Polaków odegrali licealiści z płockiego liceum wojskowego.

Obroną odwachu i płockim garnizonem dowodził carski generał, w rolę którego wcielił się Piotr Bała, będący także narratorem całej inscenizacji. Jej scenariusz napisał ks. Grzegorz Mierzejewski. Mimo siarczystego mrozu i padającego od rana śniegu spora grupa płocczan zgromadzona na pl. Narutowicza długo oklaskiwała uczestników inscenizacji.

Mieszkańców Płocka na inscenizację zaprosili wspólnie prezydent Płocka Andrzej Nowakowski i Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
źródło inf. UMP

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Informuję, że kopiowanie jakichkolwiek elementów tej strony, w tym zdjęć, tekstów i innych elementów graficznych w celu wykorzystania ich w całości, części lub w dowolnej formie zmodyfikowanej w jakichkolwiek publikacjach elektronicznych, na stronach internetowych, lub innych formach, bez uprzedniej pisemnej zgody Autora Arkadiusza Gmurczyka jest zabronione i nie wyrażam na nie zgody. W przypadku ich bezprawnego użycia będę dochodził swoich praw na drodze sądowej. Dane zamieszczone na stronie nie stanowią wiążącej oferty jakichkolwiek usług. Dane te mają wyłącznie charakter ogólnoinformacyjny. W celu zakupu zdjęć oraz uzyskania pozwolenia na ich wykorzystanie proszę o kontakt pod numerem telefonu 503 575 831 lub wiadomość @. Dziękuję za poszanowanie efektów mojej pracy :)


wedding photography